USGS - science for a changing world

The Water Cycle, Danish

Vandkredsløbet (Summary of the water cycle)

Diagram over vandkredsløbet

Diagram over vandkredsløbet.

Illustration by John M. Evans, Howard Perlman, USGS
Oversat af Lisbeth Flindt Jørgensen, Danmarks og Grønlands Geologiske Undersøgelse
Danish translation by Lisbeth Flindt Jørgensen, Geological Survey of Denmark and Greenland

A page-size diagram for printing A page-size diagram for printing.


Global vandbalance

For en detaljeret forklaring på hvor jordens vand eksistererer, kan man se på nedenstående figur og tabel. På nuværende tidspunkt ved du, at vandkredsløbet beskriver transporten af jordens vand, så konceptuelt repræsenterer figuren og tabellen jordens vand på et bestemt tidspunkt, så hvis man regner tusind eller hundretusinde år tilbage vil disse tal afvige.

Bemærk at af hele jordens vandbeholdning dvs. ca. 1386 millioner kubikkilometer er over 96 % saltvand, og af hele jordens ferskvandsressource er over 68 % bundet i is og gletchere. Yderligere 30 % af ferskvandet forefindes som grundvand. Fersk overfladevand så som vand i søer og floder udgør kun omkring 93100 kubikkilometer, hvilket svarer til ca. en syvhundrededel procent af jordens totale vand, det til trods er vandet i floder, vandløb og søer de vandressourcer, som flest mennesker anvender dagligt.

Diagram over vandets fordeling på jorden.

Estimat på den globale vandbalance:
Vand kilderVandvolume i kubikkilometerVandvolumet i kubikmilProcent af ferskvandProcent af total vand
Oceaner, have og bugter1,338,000,000321,000,000--96.5
Indlandsis, gletchere og permanent is24,064,0005,773,00068.71.74
Grundvand23,400,0005,614,000--1.7
    Fersk10,530,0002,526,00030.10.76
    Salte12,870,0003,088,000--0.94
Jordfugtighed16,5003,9590.050.001
Permafrost300,00071,9700.860.022
Søer176,40042,320--0.013
    Fersk91,00021,8300.260.007
    Salte85,40020,490--0.006
Atmosfære12,9003,0950.040.001
Sumpvand11,4702,7520.030.0008
Floder2,1205090.0060.0002
Biologisk vand1,1202690.0030.0001
Total1,386,000,000332,500,000-100
Source: Gleick, P. H., 1996: Water resources. In Encyclopedia of Climate and Weather, ed. by S. H. Schneider, Oxford University Press, New York, vol. 2, pp.817-823.

Water Cycle Home Water Science for Schools Water Resources USGS Home

Accessibility FOIA Privacy Policies and Notices

Take Pride in America logo USA.gov logo U.S. Department of the Interior | U.S. Geological Survey
URL: http://water.usgs.gov/edu/watercycledanishhi.html
Page Contact Information: Howard Perlman
Page Last Modified: Monday, 17-Mar-2014 11:03:43 EDT