Diagrama del cicle de l'aigua

El cicle de l'aigua descriu l'existència i el moviment d'aigua damunt, dins, i per sobre de la Terra. L'aigua de la Terra està sempre en moviment i canviant d'estat, de líquid a vapor, a gel i novament a líquid. El cicle de l'aigua ha estat funcionant durant milers de milions d'anys i tota la vida a la Terra en depèn.

Diagrama del cicle de l'aigua

Illustration by John M. Evans, Howard Perlman, USGS
Traduit per Emili Garcia Ladona

Distribució global de l'aigua

Per a una explicació detallada d'on es troba l'aigua de la Terra, considerem el diagrama esquemàtic i les dades de la taula de baix. A hores d'ara ja sabem que el cicle de l'aigua descriu el moviment de l'aigua de la Terra, aixì podem considerar que el diagrama i la taula de baix representen l'aigua de la Terra en un moment donat en el temps. Dins de milers millions d'anys, aquests números seran diferents.

Distribució global de l'aigua

Una estimació de la distribució global de l'aigua

Una estimació de la distribució global de l'aigua:
Fonts de l'aiguaVolum d'aigua, en kilomètres cúbicsVolum d'aigua, en milles cúbiquesPercentatge d'aigua dolçaPercentatge del total d'aigua
Oceans, Mars i Badies1,338,000,000321,000,000--96.5
Casquets glacials, glaceres i neu permanent24,064,0005,773,00068.71.74
Aigua subterrània23,400,0005,614,000--1.7
    Dolça10,530,0002,526,00030.10.76
    Salada12,870,0003,088,000--0.94
Humitat del sòl16,5003,9590.050.001
Gel del sòl i permagel300,00071,9700.860.022
Llacs176,40042,320--0.013
    Dolça91,00021,8300.260.007
    Salada85,40020,490--0.006
Atmosfera12,9003,0950.040.001
Aigua d'Aiguamoll11,4702,7520.030.0008
Rius2,1205090.0060.0002
Aigua biològica1,1202690.0030.0001
Total1,386,000,000332,500,000-100
Fuente: Gleick, P. H., 1996: Water resources. In Encyclopedia of Climate and Weather, ed. by S. H. Schneider, Oxford University Press, New York, vol. 2, pp.817-823.

Water-cycle home Water Science home USGS Water Resources
Page Contact Information: Howard Perlman
The URL for this page is http://water.usgs.gov/edu/watercyclecatalanhi.html
Last Modified: Mar 17, 2014
USGS Privacy Statement | Disclaimer | Accessibility